So in the search to save money, I have to spend money. It's kinda like "you have to spend money to make money" when going into business. I have decided to start making my own juices. So I have ordered all of the syringes that I need as well as needles. No, I'm not going to shoot this stuff up, but it's a great way to measure this stuff out lol. Along with all of those, I also ordered my Propylene Glycol (PG), Vegetable Glycerin (VG) as well as my nicotine. I ordered 500ml of PG, 500ml of VG and 120MG of 36mg/ml nicotine. I also ordered 10 10ml bottles with drip tips for testing.
Along with the liter of liquid, I also ordered 22 different flavors which i can make about 35 different blends, if not more. To give you an idea of how much this is going to save me, 100ml of juice costs me about $40. I can make 10 of those with the amount that I ordered, and that is a 50/50 mix, not the 60PG/40VG that they sell. This means, really thin juices like I use, I can thicken them up with the VG which is very thick.
So for less than 1/4 the price, I can make 4x the juice. And when the flavors cost only $1.50 for 8ml (in a glass vile by the way), I can make a lot of different flavors to play with. Yup, my Tobh is going to be getting a LOT of work with all of these to find that PERFECT JUICE!!!
And yes, if the juice is good, I can and will sell it to anyone that wants it. I can't wait to try this out. I know my girls at the vape shop are going to miss me every Tuesday lmao.
Will I be making videos of this? If there are enough people that want to see it, then I will. so if you post up letting me know you want to see it, then I will start making vaping videos. And this would be from one beginner to another. JUST LIKE the way RCH started. We all learn together!!!